Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Uzavření kanceláře MO od 26.10.2020

26. 10. 2020

V souvislosti s vyhlášením Nouzového stavu na území ČR a vzhledem k současné epidemiologické situaci a ochraně zdraví, rozhodl výbor ČRS MO Most o uzavření provozu kanceláře v Mostě od 26.10.2020 do odvolání.

Případné požadavky či dotazy prosíme směrujte na email rybari.most@seznam.cz nebo telefonicky na členy výboru ČRS z.s., MO Most.

 

O obnovení provozu kanceláře budeme informovat na webu a facebooku ČRS MO Most.

 

Shrnutí dosavadní situace na podrevíru Farský

30. 9. 2020

Situace, která nastala na jednom z našich nejvýznamnějších revírů je velmi vážná. V současné chvíli se zdá, že vliv na revír a jeho obsádku nebude jen jednorázový, nebo krátkodobý. Vzhledem k tomu, že se šíří mnoho legend a polopravd o situaci na nádrži Farský, cítím potřebu se k tomu jako hospodář vyjádřit a to zejména z důvodu, že mylné představy některých jedinců mohou napáchat více škody než užitku. Což se začíná ukazovat hned první den kdy se o problému dozvídá širší veřejnost.

Situace na nádrži nastala během noci z 26. na 27.9., kdy během noci došlo k poklesu hladiny o cca 10 cm. Po rozednění bylo lovícím rybářem zjištěno, že se v jižní části revíru nachází větší množství mrtvých a umírajících ryb. Tato skutečnost byla oznámena vedení organizace, která na místo vyslala vedoucího RS, který informaci potvrdil. Následně bylo dovezeno vybavení pro sběr uhynulých ryb. Během dne byly uhynulé ryby sebrány. Prvotní předpoklad nedostatku kyslíku (nejčastější příčina úhynu ryb) bylo vyloučeno, jelikož na velké části nádrže byl cítit zápach uhlí a síry a voda byla zabarvena do šeda až bíla. Po obhlédnutí nádrže bylo vyloučeno, že by do nádrže něco nateklo, jelikož nádrž nemá žádný přítok a ani v terénu nejsou žádné viditelné stopy po jednorázovém vtečení čehokoliv do nádrže. Po sebrání uhynulých ryb se situace jevila stabilní i když zakalení a zápach vody přetrvával.

Vzhledem k zápachu, zakalení vody, prudkému poklesu hladiny a skutečnosti, že nádrž se nachází na území silně zasaženém hlubinnou těžbou uhlí se jako nejpravděpodobnější jeví propad nějakého důlního díla a vyplavení jeho obsahu, který obsahoval pro ryby toxické látky, nejspíše sirovodík, nebo něco podobné. Tuto otázku by měly zodpovědět rozbory, které provede ČIŽP.

Druhý den ráno (pondělí 28.9.) byl při kontrole zjištěn další ještě masivnější úhyn. Okamžitě byl zahájen odlov živých ryb a jejich přesun na jiné revíry, následně sběr uhynulých ryb. Dále byla záležitost hlášena policii, povodí, územnímu svazu, hasičům, ČIŽP. Hasiči provedli průzkum a prvotní měření vody, které nepřineslo průkazné výsledky proč k úhynu dochází, jen místy bylo vyšší PH. ČIŽP sdělil, že je schopen poslat někoho až další pracovní den a odebrat vzorky pro komplexnější rozbor. Se sběrem uhynulých ryb a odlovem živých ryb pomáhají rybářům do pozdního odpoledne dobrovolní hasiči z Jiřetína a Litvínova. Proběhl letecký průzkum lokality, aby se dalo lépe určit epicentrum problému, viz video

Třetí den, se situace na první pohled jeví lépe (v jižní části revíru), ale to je pouze tím, že vítr předešlého dne nafoukal kontaminovanou vodu do jižní části revíru a ryby se přesunuly do severní a východní části revíru, který byl předešlý den bez ryb, ale nyní se v těchto místech nachází mrtvé a přiotrávené ryby. Po kompletní obhlídce revíru bylo prvně přistoupeno k odlovu živých ryb, následně ke sběru uhynulých ryb. Celkově bylo nasbíráno už několik metráků uhynulých ryb.

Odlov ryb na takto členitém revíru je velmi náročný, nelze nádrž vypustit a ani použít sítě, jelikož je nádrž plná potopených stromů a překážek. Jedinou možností jak ještě živé ryby odlovit je když přiotrávené vyjedou na mělčiny, kde je lze odlovit pomocí keserů. Aby ryby vyjeli do mělčin je třeba kolem vody klid, pak lze provádět systematický a tichý odlov podél břehů. Absolutně nežádoucí a kontraproduktivní pro záchranu ryb jsou živelné pokusy jedinců, nebo skupin o záchranu ryb. Akorát zažene ještě živé ryby do hloubky a uvidíte je až se nafouknou a vyplavou… Což ukázala už dnešní den (29.9.), kdy velký pohyb lidí (převážně čumilů) rozplašil ryby z mělčin kolem cesty do vody v severní části revíru. Z tohoto důvodu bylo masivnější informování oddalováno, nyní prosím, neplašte ryby, ať se dají slovit.

Pomoc při odlovu živých a sběru mrtvých ryb samozřejmě vítáme, ale je třeba to řešit organizovaně a tak, aby to nebylo naopak ku škodě věci. Odlov živých ryb probíhá zpravidla v ranních a dopoledních hodinách (od 8:00 - 8:30) a sběr uhynulých ryb následně kolem poledne až odpoledne. Velké díky patří všem, kteří už pomohli.

Chápu, že pro některé z vás je tato voda srdeční záležitost, nejlepší revír a máte z toho smíšené pocity, případně si myslíte, že se dělá málo, ale věřte, že pro některé z nás, kteří se na chodu organizace podílíme to je doslova dítě, které teď umírá, dítě kterému jsme obětovali kus svého života, svých vlastních rodin a své práce, aby tam byly ryby, které teď hynou.

Pevně doufám, že se situace srovná a časem se podaří obnovit obsádku ryb, která byla velmi pestrá a zajímavá ať už co se týče druhů, tak i velikostí ryb.

S pozdravem Petru zdar Jiří Jakeš hospodář MO Most

 
 

DOČASNÝ ZÁKAZU LOVU RYB NA PODREVÍRU Č. 9 II, NÁDRŽ FARSKÉHO

29. 9. 2020

S okamžitou platností oznamujeme dočasný zákaz rybolovu na mimopstruhovém rybářském revíru 441 005 – Bílina 6, podrevír č. 9 II, nádrž Farského (9,2 ha) v k. ú. Dolní Jiřetín, z důvodu havarijní kvality vody způsobující hromadný úhyn ryb.

Došlo pravděpodobně k propadu dna do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina je pokleslá o několik centimetrů, voda je zakalená do šedé až bílé barvy a je silně citít po spáleném uhlí a síře. Byl proveden odběr vzorků. MO Most aktuálně usilovně pracuje na záchraně části ryb a likvidaci padlých kusů. Dočasný zákaz lovu ryb platí do odvolání. Na místě označeno cedulemi.

Letecký pohled na nádrž ZDE

 

Zákaz Rybolovu Obecní rybník Zaječice

16. 9. 2020

Z důvodu konání závodu LRU Položená je zákaz rybolovu na revíru Bílina 6 podrevír 18. Obecní rybník Zaječice ve dnech 24.9. od 17 hodin do 28.9. do 17 hodin. S pozdravem Petru zdar Jiří Jakeš - Hospodář MO Most 775319986

 

Rybářské závody Benedikt 2020

3. 9. 2020

21 dní na řece Dyji

2. 9. 2020

img_20200731_083714big.jpg
Letní  dětský tábor  v Bulharech  pořádala  naše místní  organizace  Českého  rybářského  svazu  v MOSTĚ  ve dnech  od  26.července 2020  do  15.srpna 2020  na jižní Moravě na řece DYJI,  kterého  se zúčastnilo sedm  dětí – rybářů. Celý  tábor  byl  zaměřen  na život v přírodě (trempování), rybaření se zaměřením na poznávání ryb, živočichů a rostlin, rybářskému řádu, plavané a rybolovné  technice. Naši  členové také poznali  okolí CHKO  Pálava, kde navštívili  Lednický  zámek, jeho  park  a  skleník.

Táborníci si velice  pochvalovali chytání  ryb, kdy nachytali  opravdu  veliké  úlovky. Kapři  od  50 cm  do  85 cm, cejny a velké  karasy. Výjimkou  nebyli  ani  tloušti, parmy  a  ostroretky. Počasí  se nám velmi  vydařilo, úraz a zdravotní potíže se  nám  vyhnuly a tak  vše  bylo v pořádku a děti si letošní  tábor , který  byl  finančně  podpořen MŠMT moc  pochvalovaly.

Fotografie ZDE

 

Prodej uzených ryb

24. 8. 2020

Od úterý 25.8. do pátku 29.8. od 15:30 do 18:00 bude na sadkách na Pavlu možné zakoupit uzené ryby. Informace na telefonu 608530240

 

10. Rybí slavnosti

19. 8. 2020

Všichni jste srdečně zváni na tradiční Rybí slavnosti!

slavnosti_plakat-2020.jpg

 

Uzavření sekretariátu 22. a 24.6.

19. 6. 2020

Uzavření sekretariátu 22. a 24.6. z důvodu čerpání dovolené. 

 

Termíny zkoušek nových rybářů červen, červenec 2020

30. 5. 2020

Zkoušky na sekretariátu MO ČRS Most v Mostě:

Čas zkoušek: 14:30 – 16:30 hod.
4. června 2020
25. června 2020
10. července 2020


Zkoušky na RCHS Pavel v Litvínově:

Čas zkoušek: 16:00 – 18:00 hod
2. června 2020
30. června 2020
 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

následující »